Åsa Romson anmäls för hets mot folkgrupp

Publicerad 24 juli 2014 kl 15.26

Inrikes. Miljöpartiets språkrör Åsa Romson har polisanmälts för sitt uppmärksammade tal i Almedalen den 2 juli.

Dela artikeln

I talet gick den 42-åriga politikern till rasande attack mot "vita, heterosexuella, medelålders män" som hon pekade ut som orsaken till nästan alla världens problem.

Enligt Anders Ericsson på bloggen Genusdebatten gjorde sig Åsa Romson därmed skyldig till brottet hets mot folkgrupp, som gör det straffbart att uttrycka missaktning för en grupp personer baserat på deras ras, hudfärg eller sexualitet.

Ericsson har nu lämnat in en anmälan mot språkröret till polisen på Gotland.

"Nu tycker jag att lagen om hets mot folkgrupp är en skitlag som inte hör hemma i en rättsstat, men nu finns den ju där, och jag är ganska säker på att hade en manlig partiledare på högerkanten uttalat sig på samma förklenande sätt om 'svarta, homosexuella, unga kvinnor' och 'sudanesiska kvinnors rätt före svenska mäns' så hade han hamnat bakom galler innan man hunnit säga 'brännvinsadvokat'", skriver han på bloggen.

Åsa Romsons medarbetare känner till att en polisanmälan gjorts.

– Jag har sett det, men jag vet inte hur kännedomen är bland våra företrädare, säger Romsons pressekreterare Hannes Mård och hänvisar till ett inlägg som språkröret skrivit på Facebook, där hon kallar kritiken som riktats mot henne på sociala medier för en "hatstorm".


Nyheter från förstasidan

Ministern: 77.700 invandrare saknar både jobb och utbildning

"Det är en mörk höst." Johan Britz presenterade nedslående siffror på pressträff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0