"SD på väg att bli helt dominerande"

Publicerad 22 december 2019 kl 10.19

Inrikes. Sverigedemokraterna är nu jämnstora med Socialdemokraterna. Samtidigt får partiet allt större förtroende i enskilda sakfrågor, visar två olika mätningar som presenteras idag.

Dela artikeln

"Sverigedemokraterna kan vara på väg att bli den dominerande kraften i svensk politik", konstaterar Aftonbladets Lena Mellin i en kolumn på söndagen.

Mellin kommenterar en ny mätning från Demoskop som visar att SD nu är i topp tre i väljarförtroende i samtliga nio viktiga politiska frågor som undersökts. I två av områdena, flyktingar och invandring samt lag och ordning, anser väljarna att SD har bäst politik.

Samtidigt presenteras också Svensk Väljaropinion, en sammanvägning av olika opinionsmätningar som Sifo gör för Ekot. Den visar att SD nu endast är 0,2 procentenheter från S, som landar på 24,4 procent. Det är en lägre siffra för S än partiet hade när Håkan Juholt avgick som partiledare 2012.

SD:s presschef Henrik Gustafsson förklarar opinionsutvecklingen med en oro för samhällsutvecklingen.

– Å ena sidan upplever människor en mer påtaglig brottslighet och att välfärden inte har ekonomiska resurser till det som var tänkt. Samtidigt har vi som parti länge påtalat och varnat för den utveckling vi ser. Vi har också påtalat lösningar på kommande och aktuella problem, säger Gustavsson till Ekot.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0