Alternativ för Sverige

Sentio: 13 procent kan tänka sig rösta på Alternativ för Sverige

Publicerad 14 mars 2018 kl 15.13

Inrikes. 13 procent av svenskarna skulle kunna tänka sig att rösta på Gustav Kasselstrands parti Alternativ för Sverige om det vore val idag, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Bakom mätningen står Sentio Research som frågat 1004 potentiella väljare om de kan tänka sig att rösta på det invandringskritiska partiet.

Av de tillfrågade svarade 13,15 att de kunde tänka sig att rösta på "det invandringskritiska partiet Alternativ för Sverige" medan 61,65 procent svarade nej.

Hela 25,20 var dock osäkra på om de kunde tänka sig att rösta på partiet eller inte.

Bland Sverigedemokraternas väljare är stödet störst: hela 29,17 procent av partiets väljare kan tänka sig att rösta på Alternativ för Sverige, skriver partiet i ett pressmeddelande.


"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4 fälls för fejkad AI-film

Visade påstådd explosion vid fängelse. Spreds bland annat av Israels utrikesminister.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

"En symbolart – alla har väl sett Harry Potter." Flera ugglearter bedöms inte längre finnas i landet.0 

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur