Skarp handgranat vid växlingskontor i Malmö

Publicerad 30 mars 2017 kl 11.12

Inrikes. Tidigt på torsdagsmorgonen hittade polisen ett misstänkt farligt föremål i centrala Malmö. Det visade sig senare vara en skarp handgranat.

Dela artikeln

Det var 04.30 i morse som polisen larmades om ett misstänkt farligt föremål på Södra Förstadsgatan i Malmö. Det låg placerat vid ett växlingskontor.

Polisen spärrade av ett stort område mellan Möllevångsgatan och Smedjegatan i avvaktan på en bombgrupp som kunde hantera fyndet.

Föremålet lyftes senare bort med hjälp av en robot och placerades i en särskild behållare. Det ska under dagen genomgå en teknisk undersökning. Klockan 08 på morgonen lyftes avspärrningen.

Vid niotiden påpekade polisen på sin hemsida att föremålet "ser ut som en handgranat", men var inte säkra.

Polisen har sedan bekräftat att det var en skarp granat, skriver Sydsvenskan.

– Bombgruppen har tagit hand om den och kommer detonera den. Vi får se vad har för sprängkraft, säger Nils Norling, på Malmöpolisen till tidningen.

Det var en privatperson som hittade granaten liggande på trottoaren, uppger Sydsvenskan. Vem den riktats mot är ännu oklart, men polisen kommer förhöra näringsidkare i området.

Polisen rubricerar händelsen som försök till allmänfarlig ödeläggelse samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0