Soros och politiken

Soros-universitetet på väg ge upp – och lämna Ungern

Publicerad 18 april 2018 kl 08.37

Utrikes. Centraleuropeiska universitetet (CEU) i Budapest, som grundades av vänstermiljardären George Soros, har nu konkreta planer på att inom kort flytta verksamheten till Wien. Det rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Som en del av sin kamp mot den organiserade vänsterliberalismen i Ungern klubbade regerings­par­tiet Fidesz förra året igenom lagstiftning som gör det svårare för CEU att verka i landet.

Efter att Fidesz och dess ledare Viktor Orbán nu återigen gjort ett succéval är universitetet på väg att kasta in handduken.

– Om regeringen fortfarande i mitten av juni inte har skrivit under det här avtalet, då kommer vi börja planeringen för att flytta hela universitetet till Wien, säger Éva Fodor, ställföreträdande rektor vid CEU, till SR.

Lagen, som kom förra våren, innebär att utländska universitet måste ha en filial i hemlandet. Annars får de inte verka i Ungern.

Som svar har Soros-universitetet startat en filial i New York – men fortfarande har inget godkännande kommit från regeringen.

– Det är svårt att rekrytera ny personal när vi inte ens kan tala om var deras arbetsplats kommer att finnas någonstans, säger Éva Fodor till SR. 

Hon uppger också att universitetet redan har hunnit skriva på kontrakt för nya lokaler i Wien.

Orbán sade förra veckan under en presskonferens att regeringen ännu inte har beslutat något om CEU:s framtid.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

NGO:er kraftsamlar för omedelbart AFD-förbud

Över 50 organisationer organiserar massdemonstrationer.. Skattefinansierade "civilsamhället" ska ge politikerna mod att gå vidare med att förbjuda oppositionen.0 

Zelenskyj anklagas för att hota EU-ledare med attentat

Varnar för "säkerhetshot" inför segerdagsfirande i Moskva.. Fico: "Jag tillåter jag inte att någon talar om för mig vart jag får resa."0 

Kallar in tiotusentals reservister inför "erövring". Befolkningen ska pressas bort och det humanitära stödet ska fortsatt strypas.0 

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0