Soros och politiken

Dålig förlorare? Soros satsar miljoner på att stoppa Brexit

Publicerad 14 februari 2018 kl 21.37

Utrikes. Den internationelle finansmannen George Soros har pumpat in motsvarande cirka 4,5 miljoner kronor i en kampanj mot Brexit. Planen är att försöka stoppa Storbritanniens utträde ur EU – trots att britterna har röstat för det.

Dela artikeln

Enligt The Telegraph är det "Best for Britain" som har mottagit det generösa bidraget på 400.000 pund av Soros, via dennes stiftelse Open Society.

Best for Britain beskrivs som en kampanjorganisation som har till syfte att med olika medel förhindra Storbritanniens utträde ur EU.

Enligt Telegraph ska detta bland annat åtstadkommas genom lobbyarbete mot enskilda ledamöter i parlamentet. Dessa ska förmås att rösta nej till den slutgiltiga överenskommelsen om Brexit.

Dessutom planerar den globalistiska organisationen att lansera en storskalig annonskampanj mot utträdet, som det brittiska folket har röstat för.

Genom att rekrytera Tory-partiets donatorer hoppas man kunna underminera premiärminister Theresa May, skriver Telegraph.

Målet är att få till en andra omröstning om Brexit som upplöser resultatet av den första.

George Soros tidigare har tidigare uttryckt förhoppningar om att Storbritannien på nytt ska ansöka om medlemskap i EU efter utträdet, skriver BBC News.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0