SR beskriver första fredagsbönen i Hagia Sofia som "rockkonsert"

Publicerad 24 juli 2020 kl 13.34

Utrikes. Idag genomfördes den första muslimska fredagsbönen i Hagia Sofia i Istanbul som uppfördes som en enorm kristen katedral för 1.500 år sedan. Detta efter det islamistiska beslutet att göra om byggnaden till moské.

Dela artikeln

Det var för ett par veckor sedan som Turkiets president Erdgogan islamiserade den kristna katedralen Hagia Sofia till en moské.

Byggnaden uppfördes på 500-talet av den bysantinske kejsaren Justinianus I och har sedan 1934 varit ett museum.

Idag hölls första fredagsbönen.

Ekot hade skickat sin reporter Sanna Drysén till platsen, som glatt rapporterade om "otroligt mycket människor" och att hon lyssnat på koranverser hela förmiddagen.

– Det påminner om en blandning av rockkonsert och fredagsbön, säger hon och fnissar till.

Vidare beskriver hon hur de flesta stödjer islamiseringen av byggnaden och även uttrycker sin uppskattning för Erdogan, som fattade beslutet.

Konstantinopel, idag Istanbul, var tidigare kristendomens världsstad men störtades av islamister 1453. Kristna i dagens Turkiet är en förtryckt liten minoritet, rapporterar 60 Minutes. I hela landet, med 80 miljoner invånare, finns det 4.000 ortodoxa kristna kvar. De behandlas som andra klassens medborgare, vilket följer islams shariaregler.

– Idag är det svårt att hitta kristna i Istanbul, heter det i programmet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 380639793


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 380639794


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0