" /> " /> " />
 

Stureplansbloggare sågade Södertälje

Publicerad 19 mars 2012 kl 04.11

Politik.På lördagen besökte Stureplansbloggaren Katrin Zytomierska badhuset Sydpoolen i Södertälje tillsammans med sin son. Nu hamnar den arabisk­dominerade staden på 34-åringens "inte besöka-lista".

Gilla artikeln på Facebook

"Barnen som var där var brutala, kastade sig, sparkade karatesparkar i luften, stänkte vatten på varandra med våld, skrek, det var ruffigt och osympatiskt..." skriver Zytomierska  i sin blogg när hon ska beskriva det arabiserade klimatet i badhuset.

Hon gör också en annan observation:

"Branta kakelkanor, kantiga kakeltrappor, smaklös mat och märkligast av allt var att ingen pratade svenska. Jag var i poolen, i cafét, i omklädningsrummet, i bastun. Mest var det arabiska, men andra språk också".

Enligt  Zytomierska trivdes hon betydligt bättre i Östersund, där det var lugnt och barnvänligt. "Inte av att få en kicksparkt i pannan och ett 'ey län ursäkta', på det", som i Södertälje.

"Sydpoolen får två tummar ner av mig och hamnar på samma lista som Heron City, dvs inte-besöka-igen-listan", sammanfattar 34-åringen sitt blogginlägg.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 809042338


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 809042339


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Henrik Vinge (SD) avfärdar återvandring – i Dagens ETC

"Jag känner många muslimer som är svenskar." Åkessons kronprins talar ut och angriper partikollegor i stor intervju med vänsterextrema tidningen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Är franska presidentfrun egentligen en man?. Oroväckande teori eller högerextremt trams?0 

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0