Skräckkabinettet
Oroligheter i Jönköping.

Svenska folket: Sverige går åt fel håll

Publicerad 2 maj 2015 kl 11.31

Inrikes. En överväldigande andel av svenska folket anser att samhällsutvecklingen i Sverige är på väg åt fel håll.

Dela artikeln

Det hävdar TV4 som genomfört en undersökning i samarbete med opinionsinstitutet Novus. Enligt undersökningen tyckte bara 28 procent av de tillfrågade att samhällsutvecklingen var på väg i rätt riktning i mars månad, en minskning sedan i oktober förra året då istället 36 procent ansåg att Sverige är på rätt väg.

Bland rödgröna väljare är minskningen som störst. Trots att Sverige nu har en rödgrön regering blir de rödgröna väljarna allt mer missnöjda med hur Sverige ser ut.

Regeringen förklarar missnöjet med budgettrasslet och den "decemberöverenskommelse" som ska säkerställa att den bräckliga rödgröna minoritetsregeringen inte faller.

– Det finns ett stort fel och det är att vår budget inte gick igenom i december, då gick borgarnas budget igenom med stöd av Sverigedemokraterna, säger statsminister Stefan Löfven till TV4.

Den rödgröna regeringen har endast stöd från 138 av riksdagens 349 ledamöter, vilket är färre än 40 procent av ledamöterna.


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0