Våldtäktsvågen i Malmö
RISKZON: I Malmö har det anmälts 33 överfalls­våldtäkter bara under 2016.

Sydsvenskan publicerar mörkat signalement efter kritik

Publicerad 15 december 2016 kl 07.48

Media. Efter en överfallsvåldtäkt i Husie utanför Malmö fick tidningen Sydsvenskan kritik för att ha mörkat polisens signalement på den misstänkte gärningsmannen, för att istället publicera en bild på den misstänktes cykel. Men nu släpper tidningen plötsligt signalementet.

Dela artikeln

Tidningen Sydsvenskan mörkade först signalementet efter en uppmärksammad överfallsvåldtäkt mot en flicka i Husie, men efter hård kritik valde man under gårdagen att backa från det beslutet.

"Polisens signalement är utförligt. Enligt polisen ska mannen vara '19-26 år gammal, 165-170 cm lång', och ha 'stora öron, hängande ögonlock, stor näsa, skäggstubb, ljusbrun hy och mörkt krulligt hår'. Mannen ska inte ha talat svenska", skriver Sydsvenskan oväntat på onsdagen.

En av de som kritiserade Sydsvenskans ursprungliga mörkläggning var nationalekonomen Tino Sanandaji.

"Journalister har helt enkelt bedömt att allt som underminerar deras värdegrund saknar nyhetsvärde”, skrev han på Facebook i samband med tidningens första publicering.

Alla akademiker är dock inte överens om att det är fel att undanhålla den här typen av information från allmänheten. Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi vid Stockholms universitet, är istället kritisk till att polisen gått ut med signalementet.

– Det här med att att han ska ha “stor näsa”, “mörkt krulligt hår” och “inte tala svenska”, är en oerhörd stereotyp bild. Risken är att det kommer ge obehagliga spänningar i samhället, säger han till Sydsvenskan.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Journalist hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0