OS i Tokyo

"Ta kamelfösarna nu!" – här tar OS-tränaren värdegrundspaus i tv

Publicerad 29 juli 2021 kl 08.33

Utrikes. De tyska OS-cyklisternas tränare Patrick Moster anklagas för rasism. Han fångades nämligen av kameran när han eggade på cyklisten Nikias Arndt att "ta kamelfösarna" som cyklade framför honom.

Dela artikeln

– Ta kamelfösarna nu! Kom igen! utbrast tränaren till Nikias Arndt under tävlingen på onsdagen.

Arndt låg då efter i loppet: Framför honom cyklade algeriern Azzedine Lagab och eritreanen Amanuel Ghebreigzabhier, skriver Junge Freiheit.

"Kameltreiber" på tyska är ett etablerat nedsättande ord för araber och liknande.

Händelsen sändes live i tv av tyska ARD och kommentatorn Florian Nass var snabb med att markera sin upprördhet.

– Jag måste helt ärligt säga: ​​Om jag verkligen förstod rätt vad det var han ropade så är det verkligen helt fel. Orden sviker mig. Något sådant har ingen plats inom sporten, sade Florian Nass.

Cyklisten, Nikias Arndt, gick efteråt ut och tog avstånd från tränaren på Twitter.

Patrick Moster ber själv om ursäkt för det han sade "i stundens hetta".

– Jag är oändligt ledsen, jag kan bara be om ursäkt. Jag ville inte miskreditera någon, säger Moster till nyhetsbyrån DPA.

Det tyska olympiska sportförbundet DOSB meddelar efter incidenten att man står för "respekt, fair play och tolerans" och så vidare.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur