Coronavaccin
Greg Abbot.

Texas förbjuder vaccinpass

Publicerad 7 april 2021 kl 09.41

Utrikes. Texas guvernör Greg Abbott har infört ett förbud mot så kallade vaccinpass. Tidigare har Florida gjort det samma, rapporterar RT.

Dela artikeln

Vaccinpassen, som diskuteras i Sverige och andra länder, innebär att endast personer som gått med på att ta ett coronavaccin ska tillåtas att exempelvis resa eller gå på restaurang.

Men i Florida har guvernören Ron DeSantis nyligen förbjudit den typen av särbehandling, och nu inför även Texas ett liknande förbud.

Texas-guvernören Greg Abbott förklarade när han tillkännagav förbudet att inga myndigheter i delstaten kommer att tillåtas att kräva "vaccinpass".

– Trampa inte på våra personliga friheter, varnade guvernören och klargjorde att han motsätter sig tanken på tvångsvaccinering.

Bidenadministrationens coronaguru Anthony Fauci uttrycker samtidigt starkt missnöje med Texas hantering av coronapandemin.

– Det ser ut som år 2019, säger Fauci enligt RT, och noterade att barer och restauranger i Florida och Texas idag är fulla med folk.

Trots det har antalet infektionsfall i de två delstaterna minskar – något som Fauci påstår bero på en "fördröjning".

När vaccinpassförbudet nyligen infördes i Florida anklagades guvernören i medierna för att vara "högerextrem" och "sanningsförnekande".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 758343435


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 758343436


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus