Tim Pool

Tim Pool gjorde nytt försök att besöka Rinkeby: "Man kan inte ta med kamera dit"

Publicerad 6 mars 2017 kl 13.48
Av Mattias Albinsson

Media. Den amerikanska krigsreportern Tim Pool gjorde under helgen ett nytt försök att besöka Stockholms­förorten Rinkeby. Denna gång med en liten go pro-kamera som inte skulle väcka lika mycket uppmärksamhet.
– Man kan inte ta med kamera dit, konstaterar han i videon.

Dela artikeln

Vid sitt andra försök att besöka den invandrar­dominerade förorten blev Pool inte borteskorterad av polisen. Istället gick han och hans kollega och bowlade samt träffade några lokalbor. Han konstaterar emellertid i videon att det är svårt att filma i Rinkeby.

–Vi gick runt i Rinkeby och jag måste säga att man kan inte ta med en kamera dit. Det är så enkelt, säger han i slutet av videon.

– Jag filmar det här med min go pro och till och med då är det ganska svårt.

Större delen av filmen är en intervju med tre män som Pool träffar i Rinkeby. En av dem, en flykting från Libanon, säger att han tycker att USA:s nye president Donald Trump är bra och förstår att han inte vill att USA ska ta emot så många flyktingar.

– Han vill inte ha flyktingarna i USA för de här människorna behöver ha sina egna hemländer, säger libanesen.

De tre männen i Rinkeby är dessutom rörande överens om att Sveriges politiker inte bryr sig om de invandrare som de släpper in i landet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0