Dermot Clemenger.

Tingsrätten kräver att Storbritannien griper Clemenger för sexköp

Publicerad 14 januari 2025 kl 15.26

Utrikes. Den tidigare "Let's Dance"-profilen Dermot Clemenger, som är misstänkt för sexköp i Sverige, har nu blivit föremål för internationell jakt ledd från tingsrätten i Örebro.

Dela artikeln

Enligt åklagaren Per Svensson har Clemenger flytt Sverige och befinner sig sannolikt i England, något som enligt Expressen bekräftas av dokument från Örebro tingsrätt.

Clemenger, som redan erkänt 30 av de 31 sexköp han anklagas för att ha gjort på massagesalonger, har gjort sig oanträffbar genom att stänga av sina telefonnummer och mejladresser. Uppgifter visar dessutom att han har sökt information om hur man håller sig undan tills brott preskriberas, enligt Expressen.

Ett av brotten har redan skrivits av, och åklagaren varnar för att fler kan preskriberas om Clemenger inte hittas snart.

För att lokalisera den internationellt efterlyste sexköparen har svenska myndigheter begärt rättslig hjälp från England. Den irländska polisen har sedan tidigare varit involverad i fallet då Clemenger, enligt tidigare rapporter, vistades i sitt hemland Irland. Nu har dock nya spår lett utredarna till Storbritannien.

"Åklagaren har nu informerat tingsrätten att han fått information om att den tilltalade befinner sig i England. Örebro tingsrätt ber därför om hjälp med att delge den tilltalade åtalet", står det i rättens begäran.

Sverige och Storbritannien har ett bilateralt utlämningsavtal, vilket förenklar processen, men det återstår det att se om brittiska myndigheter kommer att agera tillräckligt snabbt för att förhindra att fler så kallade brott preskriberas.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0