Paula Ternström.

Tog jobb som lärare – pistolhotades av elev i klassrummet

Publicerad 24 januari 2021 kl 16.18

Inrikes. Skådespelerskan och producenten Paula Ternström har tagit jobb som lärare. Förra veckan riktade en högstadieelev ett skjutvapen mot hennes ansikte när hon sade åt honom att inte vara så stökig, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Paula Ternström, 57, är som skådespelare bland annat känd från SVT:s 80-talsserier "Varuhuset" och "Svenska hjärtan".

Men under coronapandemin har hon blivit tvungen att försörja sig på annat sätt och tagit jobb som lärarvikarie.

"Först tre dagar senare börjar jag landa i att en elev i årskurs 8 faktiskt riktade ett skjutvapen mot mitt ansikte när jag bad honom sätta sig ned", skriver hon i ett Facebook-inlägg från i fredags förra veckan.

Det hela inträffade när hon höll lektioner i spanska på en högstadieskola i Spånga tidigare under veckan.

Hon berättar för Aftonbladet att en av de manliga eleverna som "var ganska stor, mycket större än vad jag är", betedde sig stökigt. Hon bad honom då att sätta sig ner.

– Då riktade han plötsligt ett skjutvapen mot mitt ansikte, säger Paula Ternström till tidningen.

– Jag hann knappt bli rädd och frågade om han hotade mig och då tog han snabbt bort vapnet.

Därefter slog ett falskt brandlarm igång via en mobiltelefon. Och sedan sprang den storvuxne eleven ut ur klassrummet och tog med sig mobilen.

Paula Ternström konstaterar att hon som lärare är begränsad i sitt handlingsutrymme och saknar mandat att agera. Hon kan exempelvis bli anmäld om hon skulle ta tag i en elev. Enligt Ternström borde man ha ordningsvakter i skolan.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk skräckdomare ska ordna AFD-förbud

Frauke Brosius-Gersdorf, 54, till Tysklands författningsdomstol. "Vi har möjlighet att frånta individer deras grundläggande rättigheter."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

DO utreder polisen för somalierskämt

"Du kommer hata mig nu – men det ringer en somalisk kvinna.". Polisens hantering av fallet med försvunne Mohamed – som senare hittades mördad – granskas.0 

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0