Skurupmordet

Tre gripna för mordet i Skurup

Publicerad 5 oktober 2014 kl 17.31

Inrikes. Skånepolisen säger sig ha frihetsberövat tre personer misstänkta för delaktighet i mordet på en 36-årig småbarnspappa i Skurup igår eftermiddag.

Dela artikeln

Kondoleanserna har idag strömmat in på Facebooksidan för den man som igår eftermiddag brutalt slogs ihjäl i närheten av järnvägsstationen i Skurup. Många uttrycker där sin sorg och förtvivlan över mannens bortgång.

Polisen säger sig ha gripit tre män såsom misstänkta för delaktighet i mordet, två 28-åringar och en 30-åring. En av 28-åringarna greps och anhölls redan under natten till idag – en man som tidigare är känd för vålds- och narkotikabrott vilket gett upphov till spekulationer kring mordmotivet. Den mördade 36-åringen är sedan tidigare "känd av polisen" och har tidigare avtjänat fängelsestraff för våldsbrott.

Den anhållne mannen uppges ha vittnat mot de två andra männen som under eftermiddagen idag greps för att kunna förhöras om mordet även de.

Polisen säger att de har gott hopp om att kunna klara upp mordet, men efterlyser samtidigt fler vittnen. Närmare tio kriminalpoliser arbetar för närvarande med polisutredningen.

Bild:

© Facebook

Kondoleanser på den avlidnes Facebooksida.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0