Trots högkonjunktur – rekordmånga krav hos Kronofogden

Publicerad 31 januari 2019 kl 13.48

Ekonomi. Trots högkonjunktur och låg arbetslöshet skickas allt fler obetalda räkningar till Kronofogden. Aldrig tidigare har myndigheten fått in så många krav på obetalda skulder, visar ny statistik från Kronofogden.

Dela artikeln

Under 2018 fick Kronofogden in cirka 1.141.000 krav på obetalda skulder, så kallade ansökningar om betalningsföreläggande. Det motsvarar en ökning med 10,4 procent sedan förra året och är den högsta siffran någonsin. Knappt 417.000 personer hade inte betalat sina räkningar i tid, en ökning med 7,6 procent.

Antalet ärenden ökar i alla åldersgrupper och bland både kvinnor och män, men tre grupper utmärker sig speciellt: unga vuxna (18–25 år), yngre medelålders (26–34 år) och pensionärer (65– år). De som klarar sig bäst är 45–54-åringarna – de står för den minsta procentuella ökningen. Precis som i halvårstatistiken 2018 står räkningar kopplade till näthandel, landsting och kommuner för en stor del av ökningen.

Tiden från att en räkning ska vara betald till att den kommer till Kronofogden har blivit allt kortare. Under många år låg mediantiden stabilt på 48–49 dagar. Men under första och andra kvartalet 2018 hade den minskat till 45 respektive 43 dagar.

Beloppen är låga till en början, i 44 procent av kraven handlar det om räkningar på under 1.000 kronor. Men när räkningen skickas till Kronofogden stiger kostnaden snabbt: 380 kronor i ombudsarvode, i de flesta fall 180 kronor i inkassokostnad samt 300 kronor i ansökningsavgift till Kronofogden. Det betyder att skulden ökar med 860 kronor för den som inte har betalat i tid.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0