USA-kravallerna

Trump: AFA kommer få långa fängelsestraff

Publicerad 2 juni 2020 kl 08.39

Utrikes. Donald Trump kommer nu mobilisera all tillgänglig militär och polis för att stoppa de pågående upploppen i landet.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump sätter in militären för att stoppa vänstervåldet och raskravallerna i landet, förklarade han under en pressträff på måndagen.

Efter att en afroamerikansk man, 46-årige George Floyd, avlidit i samband med ett polisingripande har våldsamma upplopp spridit sig över landet.

Butiker har plundrats, vandaliserats och satts i brand. Hela områden har ödelagts. Även kyrkor har slagits sönder. Inte bara afroamerikaner har deltagit i upploppen utan även vänsterextremister, som exploaterat Floyds död i sin politiska kamp mot Donald Trump.

Men nu tänker den amerikanske presidenten slå tillbaka.

I ett tal utanför Vita huset förfärades han av våldet och de oskyldiga människor som brutalt misshandlats under upploppen.

Han berättade också att en afroamerikansk polis skjutits ihjäl.

– Jag mobiliserar alla tillgängliga federala resurser, civila och militära, för att stoppa upploppen, plundringen, förstörelsen och mordbränderna och för att skydda alla laglydiga medborgare, säger Donald Trump.

– Vi kommer stoppa detta nu. Jag har rekommenderat alla guvernörer att skicka ut nationalgardet, som ska dominera gatorna.

– Om stater inte själva gör detta, kommer jag skicka ut militären som snabbt kommer lösa problemet åt dem.

Trump kommer också se till att de som ligger bakom kravallerna åtalas och får avtjäna långa fängelsestraff, säger han.

– Detta inkluderar Antifa och andra ledande anstiftare av våldet.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0