Trump: Biden kommer öppna för flyktingar och terrorister

Publicerad 31 oktober 2020 kl 10.08

Utrikes. Om Joe Biden vinner presidentvalet på tisdag kommer USA få uppleva samma islamistiska terrordåd som i Frankrike. Det förklarade Donald Trump under ett kampanjmöte i Florida.

Dela artikeln

Demokraternas vänsterkandidat Joe Biden kommer öppna USA:s gränser för så kallade flyktingar och därmed också islamistiska terrorister.

Precis som vänsterliberala politiker gjort i Europa.

Det konstaterade Donald Trump under ett kampanjmöte i veckan.

– Biden vill ta bort mitt reseförbud och ta hit flyktingar från de farligaste platserna i världen. Han kommer öppna slussarna för radikal islamistisk terrorism, sade Trump.

– Ni såg vad som hände i Frankrike för tre dagar sedan, halshuggningen. Under Bidens styre kommer vi få samma fasaväckande attacker i våra städer.

Han påpekade också han inte kommer stänga ned samhället igen på grund av coronasmittan.

– Vi kommer aldrig stänga ned igen! Vi stängde ned innan. Nu förstår vi sjukdomen. Och nu har vi öppnat. Det är vad det är. Och nu har vi en explosiv ekonomisk tillväxt.

Under ett annat möte sade Trump att "Jag kommer hålla radikala islamister utanför vårt land, om det är ok med er?".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 486296713


Varnish cache server

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0