Valfusket i USA

Trump: "Vi har vunnit"

Publicerad 4 november 2020 kl 08.49

Utrikes. Donald Trump säger att han vunnit det amerikanska presidentvalet. Samtidigt anklagar han vänstern för att försöka stjäla vinsten. Han kommer gå till Högsta domstolen.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump anser att det amerikanska presidentvalet är över.

Det sade han på en pressträff klockan halv nio svensk tid.

– Resultaten ikväll har varit fenomenala. Vi var redo att festa. Vi vann delstater som ingen trodde vi skulle vinna. Vi vann Ohio. Vi vann Texas. Vi har vunnit Georgia. North Carolina.

– Och viktigast av allt, vi vinner Pennsylvania stort.

Samtidigt anklagade han den andra sidan för valfusk.

– Plötsligt stannade allt. Detta är ett stort bedrägeri mot det amerikanska folket. Detta är en skam för vårt land. Vi var redo att vinna detta val, och uppriktigt sagt så har vi vunnit det.

– Vårt mål nu är att upprätthålla landets integritet. Detta är ett stort bedrägeri mot vårt land. Vi vill att lagen används på  rätt sätt, så vi kommer gå till Högsta domstolen. Vi vill inte att de hittar röstsedlar mitt i natten och lägger till dem. Detta är ett mycket sorgligt ögonblick. Men vi kommer vinna detta, och vad mig anbelangar, har vi redan vunnit.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0