Konflikten i Ukraina
Jurij Stets, minister för informationspolitik.

Ukraina ska sända internationell tv – med pengar från USA

Publicerad 23 februari 2015 kl 09.31

Media. Inom en månad planerar regeringen i Kiev att lansera en ny, internationell tv-kanal med namnet "Ukrainian Tomorrow", rapporterar Deutsche Welle.

Dela artikeln

Den ukrainske ministern för informationspolitik, Jurij Stets, uppger att syftet med den nya storsatsningen är att skapa en motvikt till ryska RT ("Russia Today"), som bevakar Ukrainakonflikten ur ett ryskt perspektiv. 

Namnet, Ukrainian Tomorrow, verkar också vara en anspelning på just RT. 

– De har bara idag – men vi har morgondagen, säger ministern.

Kanalen ska enligt Jurij Stets präglas av "högkvalitativ" journalistik och sända världen över. En del av finansieringen kommer från USA och EU.

Regeringen i Kiev har samtigt arbetat på högvarv för att blockera rysk media i det egna landet. Man har redan svartlistat 115 medier, däribland den internationella informationsbyrån Rossiya Segodnya och alla ryska TV-kanaler förutom Dozjd. Förra veckan beslutade president Pjotr Porosjenko dessutom att ryska journalister inte längre ska ackrediteras vid ukrainska statsorgan.


Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0