Konflikten i Ukraina

Ukraina vill ha elva miljarder dollar av IMF

Publicerad 17 februari 2015 kl 13.42

Utrikes. Regeringen i Ukraina vill under året få ett lån av IMF 10,8 miljarder dollar, vilket motsvarar knappt 91 miljarder kronor. Det uppger den ukrainska finansministern Natalja Jaresko enligt Reuters.

Dela artikeln

Jaresko har tidigare uttryckt missnöje med det internationella samfundets finansiella hjälp. Hon har bland annat påpekat att Kiev får en väldigt liten summa jämfört med Grekland.

Finansministern menar att Ukraina är en bra låntagare och att investerare underskattar det ukrainska folkets förmåga att klara av svårigheter och betala skulder.

Trots att parterna för bara några dagar sedan kom överens om en vapenvila i östra Ukraina har striderna fortsatt att rasa kring staden Debaltseve, där ukrainska soldater omringas av separatister. Företrädare för separatisterna hävdar att de har lyckats inta staden och att soldaterna har gett upp efter att deras befälhavare övergett dem.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Utsatte pojke för utdraget grovt förnedringsvåld – vem är han?

Polisen vädjar om hjälp. Hittade videon av en slump i beslagtagen mobil – både offer och förövare är okända.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0