Ulf Kristersson avtäckte porträtt av Reinfeldt

Publicerad 7 december 2021 kl 08.56

Inrikes. M-ledaren Ulf Kristersson avtäckte vid "en fin ceremoni" ett porträtt av föregångaren Fredrik Reinfeldt på Moderaternas partikansli i Stockholm.

Dela artikeln

På Facebook skriver Ulf Kristersson efter ceremonin en hyllningstext till den kontroversielle före detta M-ledaren och statsministern.

Kristersson berättar att han och Reinfeldt fann varandra som unga riksdagsledamöter på 90-talet. De tyckte båda att M på den tiden hade "fastnat i en fixering vid 68-vänstern och socialdemokratin" och "ville bygga något nytt".

"Och viss uppståndelse blev det när vi som de enda moderata riksdagsledamöterna gick emot partilinjen och röstade ja till lagen om registrerat partnerskap, den som gav homosexuella par den tidens rätt att gifta sig. Det är jag fortfarande stolt över!" skriver Ulf Kristersson.

"Sverige blev ett bättre land"
Vidare konstaterar Ulf Kristersson att "Fredrik hade en helt avgörande betydelse för valvinsten 2006".

"Valet blev en vändpunkt. Ett tolvårigt socialdemokratiskt maktinnehav bröts. Och för Moderaterna, som var ett av många uträknat parti, blev det en återupprättelse."

"Sverige blev ett bättre land under Fredriks åtta år som statsminister", fortsätter Ulf Kristersson.

Porträttet av Fredrik Reinfeldt är målat av konstnären Johan Patricny.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211633210


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211633211


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus