Ulf Kristersson avtäckte porträtt av Reinfeldt

Publicerad 7 december 2021 kl 08.56

Inrikes. M-ledaren Ulf Kristersson avtäckte vid "en fin ceremoni" ett porträtt av föregångaren Fredrik Reinfeldt på Moderaternas partikansli i Stockholm.

Dela artikeln

Facebook skriver Ulf Kristersson efter ceremonin en hyllningstext till den kontroversielle före detta M-ledaren och statsministern.

Kristersson berättar att han och Reinfeldt fann varandra som unga riksdagsledamöter på 90-talet. De tyckte båda att M på den tiden hade "fastnat i en fixering vid 68-vänstern och socialdemokratin" och "ville bygga något nytt".

"Och viss uppståndelse blev det när vi som de enda moderata riksdagsledamöterna gick emot partilinjen och röstade ja till lagen om registrerat partnerskap, den som gav homosexuella par den tidens rätt att gifta sig. Det är jag fortfarande stolt över!" skriver Ulf Kristersson.

"Sverige blev ett bättre land"
Vidare konstaterar Ulf Kristersson att "Fredrik hade en helt avgörande betydelse för valvinsten 2006".

"Valet blev en vändpunkt. Ett tolvårigt socialdemokratiskt maktinnehav bröts. Och för Moderaterna, som var ett av många uträknat parti, blev det en återupprättelse."

"Sverige blev ett bättre land under Fredriks åtta år som statsminister", fortsätter Ulf Kristersson.

Porträttet av Fredrik Reinfeldt är målat av konstnären Johan Patricny.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Invandringen fortsätter – "inte en viktig fråga"

Mätning: Många tror att den minskar. Även Ipsos, som gjort mätningen, lever i den föreställningen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0