Dominansvåldet

Värmlandsaraber väcker känslor med våldsvideo

Publicerad 7 maj 2019 kl 18.20

Inrikes. Två araber från värmländska Kil har fått känslorna att svalla rejält sedan de misshandlat en 15-årig svensk pojke i ett videoklipp på Youtube.

Dela artikeln

Pojken kör runt i en så kallad EPA-traktor och araberna ska ha provocerats av att traktorn hade en sydstatsflagga målad på taket.

Under misshandeln syns en flinande arab stå och filma när hans kompis slår pojken.

Videon uppmärksammas nu på amerikanska sidor och på Twitter, där arabernas beteende upprör många användare.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Pedofilens jobb under samhällstjänsten: Ordna barnkalas

"Det är ju under all kritik". Kriminalvårdens bedömning ifrågasätts efter kontroversiella placeringen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0