Coronavaccin

Vaccinerade sprider corona på äldreboende i Piteå

Publicerad 21 april 2021 kl 11.36

Inrikes. Coronaviruset sprids bland personal på ett äldreboende i Piteå. Detta trots att majoriteten av de smittade är vaccinerade åtminstone med sin första dos, rapporterar SVT Nyheter Norrbotten.

Dela artikeln

– Vi ser att man blir smittad och sprider smitta trots att man fått den första sprutan och det gått det antal veckor som krävs för att man ska kunna få sin andra spruta, säger Magdalena Jonsson, avdelningschef för särskilt boende i Piteå kommun, till SVT.

Problemet med smittspridningen på boendet är enligt Jonsson är så stort att det blir svårt att klara bemanningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 400421376


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Åkesson ska fixa snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Här kräver Bojan Djordjic "respekt" av kvinnliga kollegan

"Jag kom till Sverige som en flykting.". Börjar plötsligt kräva förståelse för sin "bakgrund" – mitt under sändningen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0