Toppmötet i Minsk
Lukasjenko, Putin, Merkel, Hollande och Poroshenko.

Överenskommelse om eldupphör i Ukraina

Publicerad 12 februari 2015 kl 11.03

Utrikes. De fyra regeringscheferna från Ryssland, Ukraina, Tyskland och Frankrike uppges nu ha nått en överenskommelse om eldupphör i östra Ukraina.

Dela artikeln

Överenskommelsen slöts efter att förhandlingarna i Minsk pågått hela natten, i femton timmar i sträck, och löser några av de mest känsliga frågorna. Bland annat har den ryske presidenten Vladimir Putin gått med på att ukrainska trupper återfår kontrollen över gränsen till Ryssland, skriver AP.

Under förhandlingarna fick den ryske presidenten, enligt Kreml, sällskap av sin utrikesminister Sergei Lavrov, vice utrikesminister Grigory Karasin, sin rådgivare Yuri Ushakov samt pressekreterare Dmitry Peskov. Att Ryssland flög in fler toppolitiker och förhandlare till toppmötet var en tydlig signal om att Ryssland vill få ett slut på det pågående inbördeskriget.

Den tyska förbundskanslern Angela Merkel pekas ut som en viktig pusselbit vid förhandlingarna för sin förmåga att hålla sig pigg nattetid under segdragna förhandlingar samt det faktum att hon talar flytande ryska.

Det är dock oklart om de ryska separatisterna kommer att godta överenskommelsen då de inte funnits med vid förhandlingarna. Från EU och USA:s sida betraktar man inte rebellerna som en part i konflikten utan anser att det är Ryssland som ligger bakom kriget och att det är ett anfallskrig, inte ett inbördeskrig. Om Ryssland inte lyckas förmå separatisterna att följa överenskommelsen kan det därför trots det bli nya stridigheter.

Om eldupphöret inte skulle hålla är risken stor att USA börjar förse Ukraina med stridsmateriel och att konflikten i och med det trappas upp till en större kraftmätning mellan de båda forna supermakterna.

Eldupphöret ska träda i kraft nu på söndag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 373959324


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 373959325


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0