Staffanstorps reklamfilm

"Vidrigt": Liberaler jämför Staffanstorps film med nazism

Publicerad 12 november 2019 kl 11.14

Inrikes. I M-styrda Staffanstorps kommuns nya reklamfilm syns inte en enda tredje världen-invandrare till – något som får liberala profiler att se rött.

Dela artikeln

"Äkta heimatkunst...blond und boden", twittrar Dagens Nyheters politiska redaktör Per Svensson med hänvisning till begrepp som var populära i Nazityskland.

Reinfeldts före detta talskrivare Moa Berglöf, som skrev det berömda "öppna era hjärtan"-talet, har också synpunkter på Staffanstorps film.

"Det här är det vidrigaste tilltaget jag sett på länge", skriver hon på Twitter.

Berglöf uppmärksammades häromdagen när hon kallade Staffanstorp för en "blåbrun" kommun.

Det som liberalerna reagerar på är framför allt att endast svenskar syns i kommunens informationsfilm, i kombination med budskapet "Staffanstorp, så som resten av Sverige också borde vara".

Kommunalrådet Christian Sonesson (M) verkar dock inte bry sig nämnvärt om det liberala ramaskriet på Twitter.

– Det sägs att det är mycket snack på Twitter, men jag twittrar inte själv, säger han till Kvällsposten.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0