Lund har tidigare mest varit känd som en lugn universitetsstad. På senare år har staden i stället präglats av bilbränder, rån och även bomber. I september förra året fick en förbipasserande kvinna ansiktet bortsprängt när någon detonerade en mycket kraftig bomb mitt i staden. Ingen har ännu gripits för rådet. Hon fick "mycket allvarliga ansiktsskador".
Under en lördagseftermiddag i höstas blev tre svenska pojkar rånade i Stadsparken i Lund.
Pojkarna befann sig i parken för att spela Pokémon Go när en äldre maskerad person dök upp.
Han krävde att få deras mobiltelefoner, men pojkarna svarade inte. Då tog mannen en av deras telefoner och sprang därifrån.
En av pojkarna började gråta och då förstod de själva allvaret i situationen varpå de ringde polisen.
Pojkarnas föräldrar blev "förbannade" när de fick reda på vad som hänt. Föräldrarna har aldrig själva blivit utsatta.
– De är ju liksom 40 år. De har levt i 40 år men har aldrig blivit rånade. Men vi som är i tioårsåldern blir rånade, säger en av pojkarna till SVT.
En av dem förklarar att han är rädd att det ska hända igen och att han har problem med att passera förbi unga personer. En annan säger att han inte är rädd för parken om han har vuxna med sig.