Estoniakatastrofen

20 år sedan Estoniakatastrofen

Publicerad 29 september 2014 kl 09.20

Inrikes. Det var igår 20 år sedan passagerarfärjan M/S Estonia sjönk på väg mellan Tallin i Estland och Stockholm.

Dela artikeln

© Vita huset

Regeringen Carl Bildt använde Estonia – en civil passagerarfärja – för att smuggla militär utrustning från Ryssland till västmakterna.

Årsdagen högtidlighölls igår med flera minnesceremonier runt om i Sverige. Av de 852 omkomna var 501 svenskar, vilket gör förlisningen till den värsta som drabbat Sverige i modern tid.

Enligt den estnisk-finsk-svenska haverikommissionens slutrapport från december 1997 sjönk Estonia som en följd av att skeppets bogvisir knäckts och lossnat av de höga vågor och det svåra väder som rådde.

Den officiella rapporten, och beslutet om att inte försöka bärga Estonia, har sedan dess kritiserats starkt och gett upphov till alternativa teorier kring Estonias förlisning. Inte minst då många överlevande passagerare, enligt slutrapporten, uppgav att de hörde "kraftiga smällar" som skakade skeppet strax innan förlisningen.

En av de teorier som tidigt formulerades var att Estonia använts för att smuggla ut rysk militärmateriel från det forna Sovjetunionen. Skeppet skulle enligt den därefter sänkts av ryska agenter i ett försök att stoppa smugglingen. Att Estonia använts för sådan smuggling bekräftades av Försvarsmakten i januari 2005. Då hade Försvarsmakten förnekat all kännedom om sådan smuggling alltsedan olycksnatten, men efter att Uppdrag Gransknings undersökande journalist Lars Borgnäs avslöjat att Estonia smugglat militärmateriel en vecka och två veckor före olyckan gick det inte att förneka längre.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0