Blodbadet i Vetlanda

22-åringen vädjade om att få åka hem till Afghanistan – fick nej

Publicerad 7 mars 2021 kl 09.19

Inrikes. En vän till Tamim Sultani, som häktats för dådet i Vetlanda, uppger för Dagens Nyheter att den 22-årige afghanen var upprörd över att han inte fick hjälp med att återvandra till sitt hemland.

Dela artikeln

Efter dådet i Vetlanda i onsdags, då sju personer skadades, har flera medier fört fram teorin att Tamim Sultani agerade "i frustration" eftersom han levde i ovisshet om huruvida han skulle få stanna i Sverige.

Men nya uppgifter gör nu gällande att 22-åringen snarare var frustrerad över att han inte fick hjälp med att åka hem.

En av den häktades vänner säger till DN att Sultani ville återvandra till Afghanistan, där han har sina syskon. På ett möte med socialtjänsten i Vetlanda på tisdagen ska han förgäves ha vädjat om hjälp med att återvända till hemlandet.

– Jag bjöd honom på mat på tisdagskvällen och då sa han att att han hade fått ett direkt nej till hjälp med hemresa. Han var upprörd över det, säger vännen till DN.

Som Fria Tider tidigare har rapporterat fick Tamim Sultani för första gången asyl i Sverige i början av 2016. År 2018 beviljades han ett nytt uppehållstillstånd enligt den så kallade gymnasielagen. I september förra året ansökte han om en förlängning av sitt uppehållstillstånd. Trots detta ska han alltså, enligt uppgifterna till DN, ha beslutat sig för att han istället ville återvandra.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0