Blodbadet i Vetlanda

Vetlanda-afghanen: Jag ville bli utvisad

Publicerad 2 juni 2021 kl 11.24

Inrikes. Vetlanda-terroristen Tamim Sultani uppgav under ett förhör i Jönköpings tingsrätt idag att han inför dådet ville bli hemskickad från Sverige.

Dela artikeln

Enligt Aftonbladet ska afghanen ha fått ett samtal från Migrationsverket om att att förnya sitt uppehållstillstånd.

– Jag ringde till min advokat och sa att jag ville inte ha uppehållstillståndet, sade Tamim Sultani i rätten idag.

Redan strax efter dådet i början av mars uppgav en vän till afghanen att afghanen hade varit upprörd över att han inte fick någon hjälp av socialtjänsten med att återvandra till Afghanistan.

För två veckor sedan uppdagades att Tamim Sultani innan han kom till Sverige hade sökt asyl i Norge och då använt ett pass som visade att han är född 1986. När han nekades asyl i Norge stack han vidare till Sverige och påstod sig vara född 1999. I Sverige beviljades han uppehållstillstånd som "flyktingbarn" trots att han nekats asyl i Norge.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0