6 av 10 svenskar ser dystert på framtiden

Publicerad 14 augusti 2020 kl 14.05

Inrikes. Svenska folket tror inte regeringen kommer lyckas stoppa gängvåldet i landet. 6 av 10 tror i stället att våldet kommer öka, enligt en Sifo-mätning i Expressen.

Dela artikeln

Det är ny mätning från Expressen/Sifo som visar att svenskarna har låga förhoppningar om att makthavarna kommer kunna stävja gängvåldet.

58 procent tror i stället att problemen kommer växa det närmsta året. 

30 procent bedömer att våldet stannar på samma nivå som nu medan bara fyra procent tror att gängkriminaliteten minskar.

– Det är en ganska pessimistisk bild. Det är rätt anmärkningsvärt att en klar majoritet tror att gängkriminaliteten kommer att öka, trots stora insatser som Rimfrost, säger Sifo-chefen Toivo Sjörén till Expressen.

Total har bara 18 procent ganska eller mycket stort förtroende för att politikerna lyckas minska gängvåldet.

Skillnaderna är också stora mellan olika väljargrupper. Bland SD-väljare tror 88 procent att brottsligheten kommer öka, men bara 22 procent av miljöpartister delar den uppfattningen.

Även i den senaste SOM-undersökningen, från den 25 juni, anser 61 procent av svenskarna att utvecklingen i Sverige går åt fel håll.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 280681036


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Migrationsverket tror inte på nytt asylkaos

Irankriget spås inte ha någon påverkan.. I stället sänks prognosen kraftigt – sedan regeringen utlovat återvandring för ukrainare.0 

Ministerns klistermärke får V att se rött

"V = kommunister.". Nu anklagas Pål Jonsson för "oseriöst beteende".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0