Researchgruppen & våldet
Vänsterextremisterna Martin Fredriksson och My Vingren var nominerade till Stora journalistpriset för sina kartläggningar av meningsmotståndare.

Afa fick inte Bonniers stora journalistpris

Publicerad 20 november 2014 kl 19.13

Media. Expressen och det kriminella vänsternätverket Researchgruppen, tidigare AFA Dokumentation, var nominerade till Bonniers stora journalistpris i kategorin årets avslöjande för deras uthängningar av personer som kritiserat invandringspolitiken på nätet. Men priset gick istället till Dan Josefsson och Jenny Küttim för deras bok och dokumentärfilm om Thomas Quick.

Dela artikeln

Researchgruppens nominering till det prestigefulla priset delades med Expressen, som konfronterade och hängde ut personer som förekom i det åsiktsregister över tusentals invandringskritiker som Researchgruppen upprättat. Juryns motivering till nomineringen löd: ”För att de med banbrytande men kontroversiella metoder har röjt hatets nätverk och visat nolltoleransens rätta ansikte”.

Den våldsdömde vänsterextremisten Martin Fredriksson, som företräder Researchgruppen, deltog i början av november på en lunchceremoni i Bonnierfamiljens villa Nedre Manilla på Djurgården i Stockholm i samband med nomineringen.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0