Våldtäktsfesten i Upplands Väsby
Esmaili Jawid våldtog en förståndshandikappad kvinna, men upptäckte sedan sin förkärlek för sex med andra män.

Afghanens knep för att slippa utvisning – blev ”bisexuell” efter gruppvåldtäkten

Publicerad 2 september 2021 kl 09.45

Inrikes. En av deltagarna i gruppvåldtäkterna på en funktionsnedsatt kvinna i Upplands Väsby kom plötsligt på att han gillade sex med män och därför riskerade förföljelse i hemlandet. Domstolen utvisade honom ändå.

Dela artikeln

Esmaili Jawid är en av de tre afghaner som nyligen dömdes för grova gruppvåldtäkter mot en förståndshandikappad kvinna – övergrepp som Fria Tider rapporterat utförligt om tidigare.

Jawid deltog vid två tillfällen i ett slags våldtäktsfester som ägde rum i kvinnans lägenhet på ett särskilt boende i Upplands Väsby. Han och två andra afghaner drack alkohol och lekte ”sanning eller konsekvens” med kvinnan, vars funktionsnedsättning innebär att hon befinner sig på ett barns nivå.

Efter att ha lekt och druckit ett tag våldförde sig Jawid och hans vänner på kvinnan genom att hålla fast henne och penetrera henne analt och vaginalt med en flaska. Jawid hade också samlag med kvinnan.

I slutet av juli åtalades de tre afghanerna för grov våldtäkt. Kammaråklagare Tomas Engman yrkade i stämningsansökan att alla tre skulle utvisas.

När det så var dags för huvudförhandling i målet några veckor senare kom Jawid plötsligt på att han var bisexuell – något han inte nämnt tidigare i polisförhör eller när han sökte asyl. Om han utvisades till Afghanistan skulle han riskera förföljelse där, menade Jawid.

Men Jawids påstådda sexuella preferenser räddade honom inte undan utvisning. Tingsrätten tyckte att hans uppgifter var ”väldigt vaga”, fattade beslut om utvisning och dömde honom till åtta års fängelse för grov våldtäkt.

Jawid kom till Sverige 2015 och fick då avslag på sin asylansökan. Men han fick stanna i Sverige i alla fall med stöd av den så kallade ”gymnasielagen” som klubbades igenom 2018 av en riksdagsmajoritet bestående av S, MP, C och V.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0