Afrikaner stormade flyktingboende för ukrainare

Publicerad 19 juli 2022 kl 12.44

Utrikes. Ett hundratal illegala invandrare från Afrika – anförda av vänsteraktivister – stormade ett boende avsett för flyktingar från Ukraina. De krävde att få samma behandling som ukrainarna, rapproterar Remix News.

Dela artikeln

Aktionen organiserades av vänstergruppen La Chapelle Debout, som uppger sig vara "äcklade av" hur illegala invandrare från tredje världen behandlas i Frankrike.

På söndagen tog de med sig en grupp illegala afikaner och stormade ett boende för ukrainska flyktingar.

Vänsterorganisationen har publicerat videoklipp från händelsen. Bland annat hörs en illegal invandrare säga:

– Vi kom till Frankrike för att hitta lösningar och vi hamnar på gatan. Vi är här idag för att hitta lösningar!

I ett pressmeddelande skriver La Chapelle Debout att det aktuella flyktingboendet är en plats där "vit makt skapas". Detta eftersom "endast människor som kan bevisa att de är av rätt nationalitet välkomnas och andra avvisas".

Enligt vänstergruppen har boendet, som kan ta emot 550 personer och för närvarande har reserverats för ukrainska flyktingar, stått "nästan tomt i flera veckor". Detta samtidigt som illegala invandrare från tredje världen måste sova utomhus.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Ukraina bli en amerikansk "koloni"

Läckt kontrakt visar planerna på att plundra landet. USA planerar lägga beslag på det mesta av värde som finns kvar i Ukraina.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

München slår tillbaka: Inte Vance som fick globalisten att gråta

Säkerhetskonferensen hånas friskt för sin krishantering.. "Vår tidigare ordförande Christoph Heusgen fällde inte några tårar av 'frustration'."0 

100 sexköpare inför rätta efter Insats Torsk 2.0

Stockholmspolisens jätteprojekt.. Jurister, socialsekreterare, elevassistenter, lärare bland de misstänkta.0 

Polen kan få Reinfeldt-invandring med nytt EU-krav

Hotet: 100.000 invandrare per år.. Invandringen kan bli lika hög som med Fredrik Reinfeldt och Jimmie Åkesson.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0