Afrikanska dvärgar och alver i nya Sagan om ringen

Scrolla för video...

Publicerad 15 februari 2022 kl 12.52

Kulturnyheter. Den nya tv-serien baserad på Sagen om ringen-böckerna är full med så kallad mångfald – vilket väcker hård kritik från fansen, rapporterar Hollywood Reporter.

Dela artikeln

En första trailer från Amazons kommande tv-serie The Rings of Power har nu släppts.

Till skillnad från Peter Jacksons Sagan om ringen-filmer är tv-serien full med icke-vita karaktärer. Bland annat spelar en svart kvinna vad som beskrivs som "den första kvinnliga dvärgen" i en Sagan om ringen-produktion. I trailern syns bland annat också en afrikansk man i rollen som en alv.

Detta har väckt hård kritik och hån på sociala medier – något som Tolkien-forskaren Mariana Rios Maldonado inte uppger sig kunna förstå.

– Vilka är dessa människor som känner sig så hotade eller äcklade av tanken att en alv är svart eller latinamerikansk eller asiatisk? säger hon.

Användare har bombarderat kommentarsfältet till trailern på Youtube, sida upp och sida ned, med samma påstådda citat från JRR Tolkien:

"Ondskan kan inte skapa något nytt, utan bara korrumpera och förstöra det som goda krafter har uppfunnit eller skapat."

Den exekutiva producenten Lindsey Weber säger så här till Vanity Fair apropå mångfaldsbeslutet.

– Det kändes helt enkelt naturligt för oss att en bearbetning av Tolkiens verk skulle återspegla hur världen faktiskt ser ut.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0