Jimmie Åkesson är kritisk mot såväl regeringen som Socialdemokraternas hantering av situationen i Malmö.

" />

Jimmie Åkesson är kritisk mot såväl regeringen som Socialdemokraternas hantering av situationen i Malmö.

" />

Jimmie Åkesson är kritisk mot såväl regeringen som Socialdemokraternas hantering av situationen i Malmö.

" />

Åkesson vill se krafttag mot Malmövåldet

Publicerad 6 februari 2012 kl 14.51

Inrikes.Förra veckans dödsskjutning som följdes av ett bombdåd mot en polisstation har engagerat Sverigedemokraterna, som vill se mer än bara ökade polisresurser för att stävja utvecklingen i Malmö.

Gilla artikeln på Facebook

Jimmie Åkesson säger i ett pressmeddelande att det är positivt att polisen i Malmö äntligen tycks ha fått ordentliga resurser för att bekämpa de kriminella element som sprider skräck i staden, man att det inte är tillräckligt. Han kritiserade både regeringen och Socialdemokraterna för sin tidigare passivitet i frågan.

- Den pajkastning som nu sker mellan statsminister Fredrik Reinfeldt och Malmös kommunalråd Ilmar Reepalu om ansvarsfrågan är ovärdig då bägge parter bär samma ansvar för utvecklingen, sade Jimmie Åkesson.

Enligt SD-ledaren krävs det också lagstitftningsinitativ för att få stopp på våldet. Sverigedemokraterna undersöker just nu olika åtgärder för att bekämpa den organiserade kriminaliteten.

- Den bild jag får när jag talar med representanter från så väl polisen som säpo är att det förutom straffskärpningar även krävs ökade möjligheter till användande av olika tvångsmedel för att bekämpa och förebygga organiserad kriminalitet. Vi ämnar återkomma med förslag till åtgärdspaket på området, avslutar Jimmie Åkesson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0