Estoniakatastrofen

Åklagaren kräver hårdare straff för Estoniaavslöjare

Publicerad 23 september 2022 kl 19.23

Inrikes. Åklagaren har överklagat Göteborgs tingsrätts dom i målet om brott mot lagen om skydd för gravfriden vid vraket efter Estonia.

Dela artikeln

Två dokumentärfilmare, båda svenska medborgare, dömdes till dagsböter för att ha genomfört undervattensverksamhet i det fridsförklarade området.

Resultatet blev den uppmärksammade dokumentären om det okända hålet i Estonias skrov.

Åklagaren överklagar nu tingsrättsdomen och vill att straffet ska skärpas.

– De båda tilltalade dömdes till 40 dagsböter. Jag hade yrkat på villkorlig dom och böter och anser att männen ska få skärpta straff. Nu är det upp till hovrätten att besluta om de beviljar prövningstillstånd, vilket jag tycker vore lämpligt att ge eftersom lagstiftningen och frågan om straff tidigare inte är prövad, säger kammaråklagare Helene Gestrin i ett uttalande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 656585300


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0