Inställda föredrag i Göteborg

Alexander Bard till attack mot biblioteket: "Pisstinkande rövhål"

Publicerad 24 juni 2015 kl 19.12

Inrikes. Göteborgs stadsbiblioteks beslut att stoppa en föreläsning med Avpixlats medarbetare Jan Sjunnesson har retat upp nöjesprofilen Alexander Bard.
– Pisstinkande rövhål, lyder hans omdöme om bibliotekets personal.

Dela artikeln

I ett rasande utspel på Twitter hänvisar Bard till bibliotekarierna som "skattefinansierade fiender till yttrandefriheten". 

Bakgrunden är att Göteborgs stadsbibliotek igår ställde in ett föredrag med Jan Sjunnesson, som är författare och skribent på Avpixlat. Det skäl som angavs för beslutet var att det fanns risk för "ordningsstörningar".

Samma bibliotek stoppade förra året den invandringskritiske etnologen Karl-Olov Arnstberg efter påtryckningar från en grupp vänsterextrema akademiker.

"Varken Arnstberg eller undertecknad har något problem att hålla ordning, så det rätta hade varit att hålla ordning på de som stör, inte oss. Å andra sidan känns det gott att få reda på att Arnstberg och jag har givna fiender, vilket betyder att vi har uträttat något", skriver Jan Sjunnesson på sin blogg.


"Djupt bekymrande." Video med gayparets "surrogatresa" väckte äckel – sen kom hela sanningen fram.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0