Inställda föredrag i Göteborg
Stadsbiblioteket i Göteborg.

Bibliotek utreds för inställd föreläsning med Arnstberg

Publicerad 12 december 2014 kl 17.06

Inrikes. Stadsbiblioteket i Göteborg stoppade en föreläsning med etnologiprofessor Karl-Olov Arnstberg efter påtryckningar från en grupp vänsterextrema akademiker. Nu ska Justitieombudsmannen, JO, utreda huruvida beslutet var lagligt, enligt Avpixlat.

Dela artikeln

Föreläsningen, som arrangerades av den ideella föreningen Cui Bono, skulle hållas den 31 augusti i år. Men efter högljudda vänsterextrema protester stoppades evenemanget av biblioteket.

Stadsbiblioteket i Göteborg hänvisade bland annat till att Arnstberg, som är medförfattare till den uppmärksammade boken Invandring och mörkläggning, publicerat texter på nätet som "inte är förenliga med Göteborgs Stads uppdrag att värna och säkerhetsställa de nationella minoriteterna".

Föreningen Cui Bono menar i sin JO-anmälan att biblioteket inskränkte yttrandefriheten och därmed agerade diskriminerande genom sitt handlande. Kulturnämnden i Göteborg ska senast i början av nästa år komma med ett remissvar i ärendet, enligt Avpixlat.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Vita huset tvinga Tidöregeringen ta tag i massinvandringen

Instruerar ambassaden att granska hur svenskar byts ut och diskrimineras i sitt eget land. "Massinvandringen utgör ett existentiellt hot mot den västerländska civilisationen", enligt amerikanska UD.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Elon Musk: Palme "förstörde Sverige"

Miljardärens svar till Christian Peterson.. Pekar ut 50 år gammalt riksdagsbeslut som dödsstöten för vårt land.0 

Sverigedemokrater kränkta av komikerns bröstskämt

Inhyrde talangen upprörde på landsdagarna.. Skämt om Denice Westerbergs bröst och Åkessons pungkolor fick flera att lämna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur