Åtalet mot Aron Flam
Özz Nûjen.

Aron Flam får stöd från Özz Nûjen

Publicerad 21 juli 2020 kl 15.53

Media. Författaren Aron Flam får nu stöd från den kurdiske vänster­komikern Özz Nûjen i det upphovs­rätts­åtal som riktats mot honom. Det skriver SVT.

Dela artikeln

Det är riksenheten mot grov och organiserad brottslighet som väckt åtal mot Aron Flam med anledning av hans bok "Det här är en svensk tiger". Orsaken är att bokomslaget starkt påminner om det upphovsrättsskyddade verket "En svensk tiger".

Ett par av Flams komikerkolleger säger nu att de stöder Flam under den pågående rättsprocessen. En av dem är Özz Nûjen.

– Jag tycker att man ska stå bakom Aron Flam i detta fallet. Man behöver inte hålla med Aron för att hålla på honom, och särskilt inte i ett för oss komiker och författare så viktigt ämne, säger han i en skriftlig kommentar till Sveriges television.

– Det är en skandal och ovärdigt att åtala en komiker och författare för det som är hans jobb, nämligen att ifrågasätta och bedriva satir.

En annan som stöder Flam är komikern Sandra Ilar, känd framförallt från Sveriges radio och Sveriges television.

"Tycker ändå det är lite märkligt att inte fler komiker har engagerat sig i att en komiker nu står åtalad för politisk satir i Sverige", skriver hon på Twitter.

Flera invänder emellertid med att Aron Flam får skylla sig själv som inte får ett större stöd bland komiker och andra kulturpersonligheter eftersom han inte är socialist.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Allards SVT-intervju: "Rikspolischefen är en gråtande kärring" – lämnar sedan platsen

Ger reportern två minuter: "Du får inget mer nu.". Lämnade snabb kommentar om "Adidasriddare" och politiker som fortsätter med "vidöppna gränser fast de lovar något helt annat".0 

Grokipedia har redan nära en miljon artiklar. Ska konkurrera ut Wikipedias "vänstervridna propaganda" – med "sanningen" som vapen.0 

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0