Asylbränderna

Asylsökare anhållna för försök till mordbrand på asylboende

Publicerad 1 december 2015 kl 21.56

Inrikes. Två asylsökande män, 24 och 36 år, har anhållits misstänkta för att ha försökt anlägga en brand på det asylboende i Boden de bodde på under måndagen, skriver NSD.

Dela artikeln

Kammaråklagare Ulrika Schönbeck säger att 24-åringen försökte tända på boendet under morgonen men misslyckades och omgående kunde gripas. Den andre mannen, en kamrat till 24-åringen, är anhållen skäligen misstänkt för medhjälp till mordbrand.

– I alla fall har ingen eld uppkommit, säger Ulrika Schönbeck till lokaltidningen.

Händelsen rubriceras som försök till grov mordbrand då det fanns stor risk för att elden skulle spridas och att många personer kunde ha skadats.

Senast i oktober brann det på ett annat asylboende i staden. Då trodde räddningstjänsten att rökning eller levande ljus var orsaken.

Under hösten har det varit en våg av misstänkta anlagda bränder riktade mot asylboenden runt om i landet och från etablissemangs- och myndighetshåll har man hoppats att det rör sig om sig om så kallade hatbrott.

Säpos pressekreterare Fredrik Milder menade i oktober, att det "antagligen" rör sig om "enstaka personer som har främlingsfientliga åsikter" som bär ansvaret för bränderna.

Bland NSD läsare är många kritiska till vinkeln som varit i medierna under hösten.

"Intressant att detta kommer fram, asylsökande bränner själva sina boenden. Många tror att det alltid är rasister som bränner ner boenden", skriver NSD-läsaren Eva N., som kommentar till tidningens artikel om gripandet.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0