Australien förbjuder alla IS-terrorister att återvända

Publicerad 23 juli 2019 kl 15.03

Utrikes. Australien är nu redo att förbjuda medborgare som stridit för den islamistiska terrorsekten IS från att återvända till landet. Detta enligt nya lagar som diskuterades i parlamentet idag, uppger AFP.

Dela artikeln

De nya antiterrorlagarna i Australien kommer helt förbjuda så kallade IS-resenärer att återvända till landet i upp till två år.

Lagarna bygger på liknande regler som införts i Storbritannien, där en domare beslutar om personen i fråga får resa tillbaka eller inte.

I Australien skulle lagstiftningen ge den hårdföre inrikesministern Peter Dutton möjlighet att utfärda "uteslutningsorder" mot misstänkta terrorister, skriver AFP, och så förhindra dem att återvända till landet.

Inreseförbudet skulle omfatta de 230 personer som rest från Australien till Syrien och Irak för att strida för Islamiska Staten, varav 80 fortfarande finns kvar i pågående konfliktzoner.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 57571696


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 57571697


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0