Dubbelvåldtäkten i Strängnäs

Båda utvisas för dubbelvåldtäkt

Publicerad 12 februari 2016 kl 16.16

Inrikes. En av de två arabiska asylsökare som dömdes för dubbelvåldtäkten i Strängnäs slapp utvisning i tingsrätten. Men nu skärper hovrätten hans straff och utvisar honom ur landet.

Dela artikeln

– I'm gonna fuck you little Swedish girl, ropade den 31-årige asylsökaren innan han tillsammans med ytterligare en oidentifierad man överföll och våldtog den svenska småbarnsmamman.

När han var färdig spottade han sitt offer i ansiktet.

Kvinnan, som var på väg hem från krogen, hade strax dessförinnan blivit överfallen och våldtagen av en annan, 39-årig, asylsökare en bit bort.

Den 1 december förra året dömde tingsrätten 39-åringen för våldtäkt till två år fängelse och tio års utvisning. Den 31-årige mannen dömdes för grov våldtäkt till fyra års fängelse – men han slapp utvisning eftersom han påstod sig komma från Syrien.

Hovrätten höjer idag 31-åringens straff till fem års fängelse och beslutar att även han ska utvisas efter avtjänat straff.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 329938360


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0