Dubbelvåldtäkten i Strängnäs
Hotell Mälarblick, där de arabiska våldtäktsmännen bodde, drevs som asylboende av Bert Karlssons skattefinansierade bolag Jokarjo.

"Flykting" häktas för fyra år gammal dubbelvåldtäkt

Publicerad 21 november 2019 kl 16.23

Inrikes. En 25-årig invandrare häktas nu vid Eskilstuna tingsrätt för våldtäkt mot en kvinna i Strängnäs 2015. Tidigare har även två andra utlänningar dömts för att samma natt – men vid annat tillfälle – ha våldtagit kvinnan.

Dela artikeln

Det var natten till den 23 augusti 2015 som en kvinna utsattes för två våldtäkter på Tosterön i Strängnäs. Kvinnan attackerades på väg hem från en krog. Sedan våldtogs hon av en asylsökare på Bert Karlssons asylboende Hotell Mälarblick.

Kvinnan våldtogs strax därefter en gång till av två andra asylsökare efter att hon lyckats fly från den första.

– I'm gonna fuck you little Swedish girl, proklamerade den ene araben innan han gick till attack, enligt kvinnan.

Senare samma år dömdes två invandrare för våldtäkt samt utvisning ur landet, enligt SVT Sörmland.

På kvinnans kropp fanns dock sperma från ytterligare en man. 

Det är den mannen som nu häktats misstänkt för våldtäkten. Hans dna ska ha hittats i samband med att han nyligen greps för rattfylla i Sydsverige.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar även det om en invandrare. Han behöver tolk på arabiska och uppges vara född 1994.

SVT skriver att mannen bodde på ett flyktingboende när våldtäkten begicks. Han ska dock därefter ha lyckats få svenskt medborgarskap. 

Åklagaren är säker på att rätt gärningsman är gripen. Den häktade är på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt.

Mannen nekar till brott.


"Vissa talar, andra agerar." Anordnade "städdag" i ökänt romskt läger i Järfälla kommun.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0