Laverne Cox med den nya barbiedockan.

Barbie blir afrikansk transvestit

Publicerad 1 juni 2022 kl 17.51

Kulturnyheter. Den legendariska leksakstillverkaren Mattel släpper nu sin första transsexuella barbiedocka, rapporterar Life Site News.

Dela artikeln

Den nya barbiedockan är modellerad efter den afroamerikanska transvestiten och skådespelaren Laverne Cox, bland annat känd från tv-serien Orange Is the New Black.

Dockan började säljas på tisdagen via Amazon och diverse butikskedjor i USA.

Laverne Cox uppger sig vara hedrad av att stå modell för den nya barbiedockan.

– Det som gör mig mest upphetsad är att hon finns där ute i världen är att transungdomar kan se henne och kanske få köpa henne och leka med henne. Och veta att det för första gången finns en Barbie gjord av Mattel modellerad efter en transperson, säger han till People.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0