Coronaviruset

Bekräftat fall av coronavirus i Finland

Publicerad 29 januari 2020 kl 17.57

Utrikes. En kinesisk turist i Finland försattes i karantän eftersom hon misstänktes ha smittats av coronaviruset. Nu bekräftar finländska Institutet för hälsa och välfärd, THL, att kvinnan bär på viruset. Det är därmed det första bekräftade fallet i Norden.

Dela artikeln

– Det var väntat att viruset skulle komma via turister till Finland. Risken för att viruset sprider sig i Finland är fortfarande väldigt liten, så det finns inga skäl för oro, säger THL:s direktör Mika Salminen enligt Yle.

Den 32-åriga kvinnan, som kommer från Wuhan där smittan tros ha sitt ursprung, försattes tidigare i karantän på Lapplands centralsjukhus.

Sjukhuset har kartlagt de personer som den smittade kvinnan har varit i kontakt med. Det rör sig om cirka 15 personer som följs upp för att se om de får några symptom.

Den kinesiska kvinnan uppges må relativt bra och behöver ingen intensivvård. Hon har lätt feber, enligt Lapplands centralsjukhus.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 293416652


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0