Återvandring

Bidragsinvandrare kan få 400.000 kr för att dra frivilligt

Publicerad 17 december 2021 kl 20.47

Inrikes. SD:s återvandringsmiljard, som nyligen klubbades igenom när den konservativa budgeten vann gehör i Sveriges riksdag, ska öppna för ersättningar på upp till 400.000 kronor när invandrarfamiljer åker hem frivilligt, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Idag ligger det maximala återvandrings­bidraget på 40.000 kronor, något Sverigedemokraterna alltså vill höja rejält.

– Det tror jag kan vara ett sätt. Att höja det och göra det mer attraktivt, sade Oscar Sjöstedt, partiets ekonomisk-politiske talesperson, under SD:s landsdagar enligt Sveriges Radio.

Han vill dock inte bekräfta beloppet 400.000 kronor.

Invandrare som har en bestående ovilja eller oförmåga att försörja sig i Sverige ska dessutom kunna få hembesök där myndigheterna försöker få bidragstagaren att återvandra frivilligt.

– Jag utesluter inte att det i vissa fall skulle kunna handla om att man också söker upp människor som inte har funnit sin plats i Sverige, sade Oscar Sjöstedt på landsdagarna.

Till Aftonbladet förtydligar han att såväl återvandringsbidrag som rent bistånd kan bli aktuellt, för att få hem tredje världen-invandrarna till tredje världen igen.

– Det är väl så tydligt som det kan bli. Vi ska rikta om en del av biståndet till att stimulera återuppbyggnad med syftet att även stimulera återvandring till vissa områden. Det är tämligen transparent vad som avses, säger Oscar Sjöstedt till Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 716335500


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 716335501


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0