Bonniers expansion

Bonnier fortsätter expandera – köper Lokaltidningen

Publicerad 20 oktober 2019 kl 18.08

Media. Mediejätten Bonnier News förvärvade i veckan, genom HD-Sydsvenskan, 100 procent av Lokaltidningen Mediacenter AB av koncernen JP/Politiken Hus.

Dela artikeln

Efter att tidigare i år ha köpt upp koncernen Mittmedia gör Bonnier nu nästa stora affär.

Lokaltidningen utkommer veckovis och har en räckvidd på cirka 550.000 läsare i print och digitalt. Den har idag 28 editioner som täcker 41 kommuner framför allt i Skåne, men finns också i Halland, Östergötland och Småland.

Syftet är att stärka Bonniers räckvidd och marknadsposition på den skånska marknaden, som mediejätten i praktiken kontrollerar efter köpet av Sydsvenskans största konkurrent Helsingborgs Dagblad för några år sedan.

– Bonnier News övergripande mål är att vara den ledande nyhetsaktören i Sverige. Vi befinner oss i en fas av stark tillväxt och har under året tagit en aktiv del av konsolideringen på svensk lokaltidningsmarknad i och med förvärvet av Mittmedia. Förvärvet av Lokaltidningen är ett naturligt steg för oss strategiskt och kommer att ytterligare stärka Bonnier News närvaro i södra Sverige, säger Anders Eriksson, VD Bonnier News och HD-Sydsvenskan, i ett pressmeddelande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 329486662


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0