KUNSKAPSSAMHÄLLET: Varannan elev i en klass på ett praktiskt program på Tumba Gymnasium i Botkyrka kunde inte läsa av en klocka med visare.

Botkyrka: Hälften av eleverna i en gymnasieklass kunde inte klockan

Publicerad 19 juni 2014 kl 14.09

Inrikes. Det finns stora kunskapsgap hos eleverna på Tumba Gymnasium i Botkyrka. En lärare berättar att han ständigt upptäcker nya anmärkningsvärda brister i elevernas förkunskaper.
– Jag blir alltid lika förvånad, säger gymnasieläraren Tony Johansson till SR.

Dela artikeln

Tony Johansson, som är lärare på fordonsprogrammet, säger att 9 av 17 elever i hans klass inte kunde läsa av tiden på en vanlig klocka, när hela klassen testades i saken, efter att misstankar väcktes av att en elev inte förstod begreppen medurs och moturs och drog av gängorna på skruvar trots tydliga instruktioner.

– Först tänkte jag att det inte var sant. Det här finns inte, säger han.  

– Mina ungar lärde sig klockan på mer eller mindre förskoleverksamheten. 

SR:s reporter frågar en elev i Johanssons klass varför han inte kan klockan och han påstår då att han inte fått lära sig det i skolan. 

– Så du menar att du gått nio år i skolan i Sverige och inte fått lära dig klockan. Det tror jag inte på, inflikar Johansson, som istället tror att eleven inte tillgodogjort sig undervisningen. 

Läs också:

Forskarlarm: Utsatta grupper har sämre genetiska förutsättningar för utbildning


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0